Jak sprawdzić szybkość strony internetowej i dlaczego jest ona ważna?

Prędkość strony internetowej jest coraz ważniejszym elementem cechującym dobrą stronę internetową. Google uwzględnia szybkość strony jako jeden z sygnałów dla algorytmu wyszukiwarki.

Dlaczego prędkość strony internetowej jest ważna?

Przede wszystkim chodzi o urządzenia mobilne, które często nie są w zasięgu dobrego sygnału GSM lub WiFi. Wtedy prędkość pobierania danych spada dramatycznie. Zdarza się to w zamkniętych pomieszczeniach, w trakcie jazdy autem lub pociągiem (pomijając już oczywistą kwestię obszarów z dala od cywilizacji).

W trudnych warunkach strona, która normalnie wczytywała by się 5 sekund może się wczytywać kilkadziesiąt sekund. Jednak klient może nie chcieć tyle czekać. Sprawdzi czy u konkurencji jednak strona mu zadziała. Jeśli mamy problem z prędkością naszej strony www to warto zlecić optymalizację strony internetowej.

Jak sprawdzić szybkość ładowania witryny internetowej?

Własny test prędkości strony www

Jednym ze sposobów jest wykonanie testów na własnym komputerze. Jak to zrobić? Należy otworzyć przeglądarkę internetowe a następnie Narzędzia deweloperskie wciskając F12 na klawiaturze lub klikając prawym przyciskiem na stronie którą chcemy przetestować i wybieramy Zbadaj.

Następnie z zakładek wybieramy Sieć i wystarczy, że przeładujemy stronę i zobaczymy taki efekt:

Szybkość strony internetowej

Test ten jednak uwzględnia naszą lokalizację i nasze łącze - możemy mieć wolne połączenie z internetem. Dlatego najlepszym sposobem jest test przez PageSpeed Insights.

Obiektywny test szybkości strony internetowej - PageSpeed Insights

Co to jest PageSpeed Insights?

PageSpeed Insights to aplikacja online udostępniona przez Google, w której możliwie obiektywnie możemy testować prędkość naszej strony. Sam PageSpeed Insights bazuje na open sourcowym silniku Lighthouse, a także wyświetlane są w nim dodatkowe realne dane (od realnych użytkowników, jeśli witryna posiada odpowiedni ruch).

Sformułowanie prędkość jest uproszczeniem, bo chodzi przede wszystkim o całkowite doświadczenie użytkownika związane z ładowaniem strony internetowej. Dlatego nawet jeśli strona załaduje się szybko, ale jakieś skrypty Java Script będą blokować korzystanie ze strony to ten czas dodawany jest do całego wczytywania się strony. W nowoczesnym ocenianiu prędkości nie chodzi tylko o przesłane kilobajty (choć to też jest istotne) ale również działanie strony - interaktywność, możliwość korzystania z niej.

Jak przetestować swoją stronę w PageSpeed Insights?

Wystarczy wejść na stronę PageSpeed Insights i wkleić link do swojej strony. Wynik będzie wyglądał mniej więcej tak:

szybkość strony w pagespeed insights

Jaką wartość w PageSpeed Insights można uznać za dobrą?

Wyniki testu podzielony jest na Mobile i Desktop. Na ten pierwszy trudniej jest mieć dobry wynik. Dobry wynik to taki, który jest lepszy od naszej konkurencji. Dzięki temu wiemy, że w algorytmie wyszukiwarki Google w tym elemencie jesteśmy lepsi i to nie on nas wstrzymuje przed poprawą rankingu.

Jeśli taki punkt odniesienia jest dla nas niewygodny to 75 na mobile należy uznać już za poprawny wynik. Ta witryna w chwili testowania (to może się zmieniać z czasem i algorytmem Lighthouse) na mobile ma 98/100.

Jak poprawić prędkość działania swojej strony internetowej?

Stronę internetową można od początku stworzyć jako szybką - tu przykład strony internetowej dla biura rachunkowego, która ma wynik 100/100, a jeśli już posiadasz stronę to najlepiej skontaktować się z nami, a my przeprowadzimy optymalizację Twojej strony internetowej. Zapraszamy do kontaktu.

Przyspieszanie strony internetowej - mniej danych

Jednym z najważniejszych elementów jest ilość przesyłanych danych. By poprawić prędkość należy używać jak najmniej obciążających obrazów, a więc w odpowiedniej rozdzielczości i nowoczesnym formacie (np. .webp)

Szybka strona - szybki serwer

Jednym z elementów wpływających na prędkość ładowania strony jest wydajność samego serwera. Jest to szczególnie istotne w stronach opierających się na dynamicznych danych - PHP, bazy danych itp.

Szybka strona - mniej JavaScriptu

W WordPressie jednym z najpopularniejszych pluginów do budowania stron jest Elementor, który bardzo mocno obciąża stronę pod kątem CSS i JS. Dlatego jedną z głównych taktyk jest pozbycie się zbędnego i CSS. Poza niepotrzebnym przesyłaniem danych JS powoduje też wolniejsze działanie strony już po wczytaniu, wydłuża TTFB - Tite To First Byte.

Dlatego najlepiej nie korzystać z takich page builderów lub dobrze zoptymalizować stronę jeśli już z nich korzystamy, a na szczęście przyzwoita optymalizacja jest możliwa.